Ecki laborite allalaadimine ja katsetamine

Allikas: Lambda


Ecki laborid/simulaatoriproged on javas kirjutatud, päris vanad, aga töötavad ok. Selleks, et neid oma arvutis käivitada, tegutse nii:

Kui rakenduse akent ei tekkinud, pead asjaga veidi rohkem jändama: panema endale Java peale ja õppima java programme käivitama. Javat on sul arvutis järgmistes kursustes niikuinii vaja, samuti on sul niikuinii vaja käsurea kasutamise oskust, sestap on see järgmine ettevõtmine kaunis mõttekas:

 • Käivitada saad allalaetud faile kas neile klikkides (töötab osades arvutites, osades aga mitte) või öeldes käsurealt "java -jar FAILINIMI.jar" vastava faili jaoks.
 • Kui .jar failile klikkimine ei aita, on vaja käsurida kasutada. Kuidas käsurida leida ja sealt käsku anda, on erinevates opsüsteemides erinev. Windowsis näeb see välja üldiselt nii:
  • Command prompt on eraldi programm (cmd.exe), mis avab tekstikäskude andmise akna. Loe siit, kuidas teda leida.
  • Command prompti aknas proovi kõigepealt käivitada lihtsalt java, selleks anna ühesõnaline käsk java . Kui sulle trükitakse pikk joru algusega "Usage: java ..." jne, siis on kõik ok.
  • Kui aga sulle öeldakse, et sellist programmi/käsku nagu java ei leitud, pead kõigepealt oma arvutist üles otsima faili nimega java.exe. Windowsis on ta tõenäoliselt kataloogis "C:\Program Files\Java\jdk_mingi_number\bin". NB! Sul on java kataloogi tegelik nimi mitte jdk_mingi_number vad hoopis näiteks "jre...". Samuti ei pruugi alguskataloog olla täpselt "Program Files" vaid hoopis "Program Files(x86)". Nüüd pead käsurealt ütlema mitte lihtsalt java, vaid java koos kogu tema asukohakataloogiga, milleks on tõenäoliselt midagi sarnast: "\Program Files\Java\jdk_mingi_number\bin\java.exe". Seega, otsi java.exe asukoht ja anna java.exe käsk käsurealt koos kogu selle pika eelneva kataloogipuuga, pannes jutumärgid ümber.
 • Kui java käima oled saanud, mine käsureal sinna kataloogi, kus on sul allalaetud .jar failid. Seda saad teha käsuga cd KATALOOGINIMI . Failipuus üles liikumiseks tipi cd .. (kaks punkti).
 • Nüüd ütle käsule lõppu -jar JARFAILINIMI, kus JARFAILINIMI asemel pane mõni tegelik allalaetud .jar lõpuga fail. Näiteks nii: "\Program Files\Java\jdk_mingi_number\bin\java.exe" -jar xLogicCircuits.jar
 • Kui sulle ilmus ette simulaatoriaken, on kõik ok. Kui ei, siis tõenäoliselt tegid käsku sisestades mõne vea, näiteks tippisid vigaselt failiasukoha või ei ole sa käsureal samas kataloogis, kus .jar failid. Java käivitamiseks võid leida täiendavat abi näiteks siit peatükist 2.6.2 Command Line Environment või lisaks googeldades.

Laborite allalaadimiseks on veel teisi, veidi keerukamaid variante. Need leiad siit lehelt.

Linuxis saad suuremalt nähtavana käima panna ntx nii: java -Dsun.java2d.uiScale=4.0 -Xms2048m -Xmx4096m -jar TMCM_Labs.jar

Näitefailide allalaadimine

Enamuse laborite jaoks on Eckil ka näitefailid ette tehtud kasulike skeemide/progedega. Need leiad siit lehelt Lab and Tutorial Examples ning The Information/Tutorial examples and applets alt. Need kaks sisaldavad erinevaid näiteid ja on mõlemid kasulikud. Otselingid windowsi jaoks on:

Paki allalaetud zip või tar.gz failid lahti ja ava notepadi, scite või notepad++ või mõne muu plain-text redaktoriga mõni fail. Osadest saad kohe aru, mis simulaatori jaoks ta võiks olla, osadest mitte.

Näiteks xLogicCircuits.jar programmi jaoks on:

 • TMCM_Labs all failid FirstExamples.txt ja MemoryCircuits.txt
 • TMCM_Applet_Tutorials all fail SampleCircuits.txt

Neid faile saada avada ja näiteid uurida xLogicCircuits simulaatorist "Load" nupuga ülalt äärest.

Laborite ülesanded ja õpetused

Ecki laborite materjalid ja õpetused leiad siit. Iga labori jaoks on tal eraldi mahukas leht juhendite, näidete ja ülesannetega. Nendelsamadel lehtedel on ka programmid/simulaatorid ise applettidena, mis brauseris käima ei lähe, kui sa just selleks erikeemiat ei tee. Brauseri asemel kasuta lihtsalt eraldi allalaetavat ja käivitatavat varianti, mis eelpool kirjeldatud.